2023 yılı Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan orucuna kaç gün kaldı? İşte Ramazan orucunun ilk günü!

Ramazan hangi gün başlıyor? Oruç ve Kur’ân Ayı Ramazan başlıyor. Manevi iklimi nedeniyle özel olan, sabır, şükür, tövbe ve tefekkür ayı Ramazan ayı bin aydan daha iyi Kadir gecesini de içinde saklıyor. Oruçların tutulacağı, ibadetlerin yapılacağı ve hayırların yapılacağı Ramazan ayının ne vakit başlayacağı, hangi gün oruç tutulacağı merak ediliyor. Pekala, Ramazan ayı ne vakit başlıyor? Ramazan orucuna kaç gün kaldı? İşte Ramazan’da orucunun birinci günü ne vakit? Ramazan ayı 2023 hangi gün başlıyor, ne vakit bitiyor?

On bir ayın sultanı Ramazan başlıyor. Sabır, şükür, tövbe ve tefekkür ayı Ramazan’da oruçlar tutulacak ve ibadetler yerine getirilecek. Yaşanan sarsıntılarla birlikte bu yıl buruk karşılanacak Ramazan ayı, bu sene daha fazla kardeşlik, dayanışma ve paylaşma ayı olarak geçecek.

Ramazan’a sayılı günler kala milyonlarca müslüman, orucun birinci günün ve Ramazan ayının başlangıcını merak ediyor.

RAMAZAN AYI NE VAKİT BAŞLIYOR?

Her yıl Ramazan Ayı başlangıcı bir evvelki yıla nazaran 10 – 11 gün daha erken başlıyor. Diyanet’in dini günler takvimine nazaran, birinci oruç bu yıl 23 Mart Perşembe günü tutulacak. Oruç ibadetini gerçekleştirecekler, 22 Mart’ı 23 Mart’a bağlayan gece birinci sahura kalkacak.

RAMAZAN NE VAKİT BİTİYOR?

2023 Ramazan ayı 20 Nisan’da bitiyor. 20 Nisan Ramazan Bayramı arifesi olarak idrak edilecek. 21-23 Nisan 2023 tarihleri Ramazan Bayramı olarak kutlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir