Araştırma: Bitter çikolataların çoğunun tehlikeli seviyede ağır metal içerdiği ortaya çıktı

ABD merkezli kâr gayesi gütmeyen Tüketici Raporları, birçok ünlü markanın ürettiği bitter çikolatada yüksek seviyede ağır metal tespit etti.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran; Tüketici haklarını savunmak üzere 1936’da Tüketici Birliği ismiyle kurulan kurumun yeni raporunda Hershey’s, Godiva ve Trader Joe üzere tanınmış markaların eserlerinden bahsedildi. Araştırmada incelenen 28 eserin tamamının kurşun ve kadmiyum içerdiği anlaşıldı. Bu iki ağır metal hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bir dizi sıhhat meselesine neden olabiliyor.

Rapora nazaran, incelenen eserlerden 23’ünden günde yalnızca 30’ar gram yiyen yetişkinler, kelam konusu metallerden en az birini ziyanlı düzeyde tüketmiş oluyor.

Öte yandan küçük ölçülerde bile ağır metallere uzun mühlet istikrarlı biçimde maruz kalmak, çeşitli sıhhat meselelerini beraberinde getiriyor.  Uzmanlar bilhassa kurşun maruziyetinin çocuklarda gelişimi büyük ölçüde engelleyebileceğini ve kalıcı beyin hasarına yol açabileceğini söylüyor.

Tüketici Raporları ekibinden gıda güvenliği araştırmacısı Tunde Akinleyei “Ancak her yaştan insan için risk var” sözlerini kullandı. Araştırmacı, sık maruziyetin yetişkinlerde de hudut sistemi sıkıntılarından böbrek hasarına kadar birçok rahatsızlığa neden olabileceğine dikkat çekti.

Kurşun ve kadmiyum; tatlı patates, ıspanak ve havuç üzere öteki birçok besinde doğal olarak yer alabilirken, birden fazla kaynaktan alınan küçük ölçülerde ağır metal bile tehlikeli düzeylere ulaşabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, ağır metallere maruziyetin mümkün olduğunca sınırlanması gerektiğini belirtiyor.

Britanyalı pazar araştırma şirketi Mintel’e nazaran tüketicilerin yüzde 15’i her gün çikolata yiyor. Araştırmacılara nazaran 28 eserden 5’inin daha az düzeyde ağır metal içermesi, tüketiciler açısından olumlu bir sonuç. Kurum, kelam konusu eserleri internet sitesinde listelerken, Akinleye bahisle ilgili şunları söyledi: 

“Bu, şirketlerin daha az ölçüde ağır metal içeren eserler üretmelerinin ve tüketicilerin zevk aldıkları daha inançlı eserler bulmalarının mümkün olduğunu gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir