Atalarımız boşuna “üzüm üzüme baka baka kararır”dememişler…Araştırmalar aldatmanın “bulaşıcı” olduğunu ortaya çıkardı

Bilim insanları, yaptıkları yeni araştırmada aldatmanın beşerler ortasında bulaşıcı olabileceğine dikkat çekti. Üç farklı çalışmayı kapsayan araştırma, aldatma davranışına şahit olmanın şahısları bu davranışa katılmaya sürükleyebileceğini ortaya koydu.
Reichman Üniversitesi’nden bilim insanları, gerçekleştirdikleri araştırmada insanların, öbür insanların birlikte oldukları şahısları aldattığını gördükçe bu davranışa daha yatkın olabileceğini ortaya koydu. Yapılan üç farklı çalışmadan elde edilen sonuçlar, diğerlerinin aldatma davranışına şahit olmanın mevcut partnerin cazipliğini ve bağlantıya bağlılığı düşürdüğünü gösterdi.

Aldatma davranışına şahit olmak, bu davranışı sergilemeyi tetikliyor:
Bilim insanları, 145 iştirakçiyle birlikte gerçekleştirdikleri birinci çalışmada eşlerini aldatan şahısların yüzdesiyle ilgili çalışmalardan alıntı yapan bir görüntü gösterdi. Bir kümeye oranın %86, öteki grubaysa %11 olduğu söylendi. İştirakçiler, görüntüyü izledikten sonra mevcut partnerleri dışında diğer bir kişiyi içeren cinsel fanteziyi tanımladı. Bu fanteziler, mevcut ve alternatif partnerlerle cinsel dilek sözleri için kodlandı.
Elde edilen sonuçlar, aldatma yaygınlığının yüksek olduğunu duymanın, iştirakçilerin alternatif partnerler için cinsel isteklerin değerli ölçüde etkilemediğini gösterdi. 132 iştirakçiyle gerçekleşen ikinci çalışmadaysa bu durum biraz daha değişti.
Katılımcılar, ikinci çalışmada aldatan şahısların itiraflarını okudu. Akabinde alımlı görünüme sahip yabancı bireylerin fotoğraflarını gördü. Çalışmanın sonunda da bu yabancı şahısları potansiyel bir partner olarak görüp görmedikleri sorusunu cevapladı. Sonuçlar, aldatma hakkında bir şeyler okuyan iştirakçilerde yabancıları potansiyel partner olarak görme mümkünlüğünün daha yüksek olduğuna işaret etti.
140 iştirakçiyle yapılan üçüncü çalışmada ise bir partneri aldatmanın yaygınlığı üzerine bir anketin sonuçları okundu. Aldatma yaygınlığı, %85 olarak gösteriliyordu. Daha sonra iştirakçiler, kendilerinin bir araştırmacıyla bildiri yoluyla röportaj yapacağı bilgisini aldı. Ancak karşılarına, ilgi duydukları cinsiyetten cazibeli bir kişinin fotoğrafı çıktı.
Kişiler, bu fotoğraf eşliğinde hobiler, yemek tercihleri, olumlu özellikler ve meskende kendini meşgul etmek için ipuçları üzere sorulara karşılık verdi. Görüşmeyi yapanların her biri, araştırmacı sandıkları şahıstan “Merakımı artırdın! Seni tekrar görmek isterim, bu sefer yüz yüze.” iletisini aldı. Görüşmenin sonunda iştirakçilerden bu şahsa bir ileti bırakmaları istendi.
Bırakılan bildirilerden elde edilen sonuçlar, bir partneri aldatmanın yaygınlığını okuyan iştirakçilerin görüşmeciye flört ve romantik içerikli ileti gönderme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu gösterdi. Üstelik erkek iştirakçilerin bayanlara nazaran ‘müstehcen’ ileti gönderme mümkünlüğünün daha yüksek olduğu görüldü.

Kaynak:webtekno

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir