Bursa’da 3,5 milyon metrekareye ‘yeşil’ söz

BURSA (İGFA) – Parklarıyla, yenilebilir güç kullanımıyla ‘Yeşil ve Yaşanabilir’ bir Bursa hayaliyle çalışmalarını sürdüren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Alinur Aktaş, yeşilin en çok Bursa’ya yakıştığını söyledi.

Geçen devir 1 milyon 500 bin metrekare yeni yeşil alan kelamını verdiklerini belirten Lider Aktaş, “Sözlerini tutmayanların bilakis bu amacımızın iki katından fazla yeşil alanı yani 3 milyon 200 bin metrekare yeni yeşil alanı kentimize kazandırdık. Bursa artık 5 yıl öncesinden çok daha yeşil ve yaşanabilir bir kent olacak. Yeni periyotta de 3 milyon 500 bin metrekare yeni yeşil alan kelamını hemşerilerimize veriyorum. Yeşile doyamayan takımlar olarak ne kadar üstüne çıkacağımızı inanın ben de kestiremiyorum” diye konuştu.

Bursa’nın yeşili ve mavisinin ahengiyle bir öbür hoş olduğunu söz eden Lider Aktaş, kaynağını Uludağ’dan alıp Bursa ovasına hakikat süzülen derelerin kentin en kıymetli hazinelerinden olduğunu söyledi.

Hazinelerin etrafını yeşille donatarak, kent beşerinin nefes alacağı, sıhhat ve huzur bulacağı bir hale geleceği koridorlarla Bursa’da ‘yeşil mavi bir ağ’ oluşturacaklarını anlatan Lider Aktaş, “Ayvalıdere, Nilüfer Çayı, Cilimboz Deresi, Gökdere, Balıklıdere, Hacıvat Deresi güzergahlarında oluşturacağımız yeşil alanlarda yürüyüş ve bisiklet yolları, dinlenme alanları, peyzaj düzenlemeleriyle vatandaşlarımız yeşil ve mavinin bu eşsiz hoşluğunu kentimizin dört bir yanında yaşayacak. Kentimizin bütününe yaydığımız bu yeşil ağı, tekrar kent bütününe yayacağımız tematik parklarımız, bölge parklarımız ve yeşil alan düzenlemeleriyle bütünleştirerek yeşili günlük hayatın bir modülüne dönüştürüyoruz. Parklarımızı afet durumlarında kullanılmak üzere sarsıntı parkı altyapısına kavuşturuyoruz. Kentimizin dört bir yanında milyonlarca metrekare park projelerimizi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Yeni periyotta en az 11 tane yeni bölge parklarını kente kazandıracaklarını belirten Lider Aktaş, “42 bin metrekarelik Yunuseli Çamlık Parkı, 30 bin metrekarelik Demirci Parkı, 31 bin metrekarelik Göçmen Konutları Parkı, 500 bin metrekarelik Hasköy Mesire Alanı, 45 bin metrekarelik Şirinevler Parkı, 42 bin metrekarelik Hasanağa Kızılcıklı Parkı, 28 bin metrekarelik Büyükbalıklı Parkı, 20 bin metrekarelik Balkan Parkı, 19 bin 500 metrekarelik Balat, Doğanköy Parkı, 11 bin metrekarelik Karapınar Parkı, 40 bin metrekarelik Samanlı Parkı üzere birçok bölge parkını kentin farklı noktalarında halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir