Kapalıçarşı da nakit dövize sıkıştı

DUVAR – Son devirdeki çift döviz fiyatı uygulaması gündemdeki yerini koruyor.

Fortuna Capital Danışmanlık kurucusu Dr. Altuğ Özaslan, bankalarla piyasa ortasındaki kur makasının açılmasını tetikleyen ögelerden birinin Kapalıçarşı’da nakit döviz bulunamaması olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası, AKP iktidarının iktisat siyasetine ahenk sağlamak için art kapıdan yaptığı satışlarla, dövizi denetim altında tutmaya çalışırken, bu durum piyasada ikili bir durum yarattı. Kapalıçarşı’daki döviz fiyatıyla MB’nin ilan ettiği kur ortasında fark oluşmuştu.

Fortuna Capital Danışmanlık kurucusu Dr. Altuğ Özaslan, bankalarla piyasa ortasındaki kur makasının açılmasını tetikleyen ögelerden birinin Kapalıçarşı’da nakit döviz bulunamaması olduğunu açıkladı.

Ekonomim’den Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Özaslan, bu durumun Merkez Bankası’nın siyaset faiziyle piyasadaki faizin ortasının açılmasıyla başladığını söyleyerek şunları söyledi:

“Merkez Bankası, benim piyasadan da duyduğuma nazaran bankalara, kelamlı telkinde bulunarak, ‘alım-satım spread’inizi açın’ dedi. Evvel bu spread yüzde 1’ler yüzde 2’ye getirildi. Sonra ‘1 liraya çekin’ denildi kabaca. Bu da yüzde 5 üzere bir alım spread’ine tekabül ediyor. Sonrasında Kapalıçarşı süreçlerini bankalarla kapatmak zorunda. Bankaların alım satım farkı açıldıkça Kapalıçarşı’daki makas yani Interbank para piyasası ile hür döviz piyasası ortasında bir makas açılmaya başlıyor. Bir de bu makası tetikleyen ikinci öge ne yazık ki efektif bulunamaması oldu. Kapalıçarşı’da son 15-20 gündür döviz likiditesine erişim neredeyse yok.”

Kapalıçarşı’nın da dövize sıkıştığını belirterek, alım-satım farkının açılmasının sebeplerinden birinin de bu olduğunu söyleyen Özaslan şunları söyledi:

“Eskiden şöyleydi; siz çok büyük montanda bir süreç yapacak olsanız bile parayı çantada götürüyorsunuz size 1 milyon doları 15 dakika içinde veriyorlardı. Aslında evvelce arıyorsunuz. Bugün, son 15-20 gündür T+2 gün valör veriyorlar! Zira Kapalıçarşı bu dövizi toparlayamıyor. Efektifte bu türlü bir sorun olduğu için bu likiditenin yarattığı ekstra da bir prim oldu fiyatın üzerinde… En büyük sorun buradan geldi.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir