Konya’da Bakan Tekin’den eğitime çifte açılış

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından imali tamamlanan Nizamülmülk Bilgehanesi ve Lise Medeniyet Akademisi (LİMA), Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katıldığı merasimle açıldı.

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bilgehanelerin ve Lise Medeniyet Akademilerinin, ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla oluşturdukları kıymetli markalardan olduğunu söz etti.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ İNŞA EDECEK BİR YAPI OLUŞTURUYORUZ”

Konya genelinde Bilgehane sayısının 24’e, LİMA sayısının 9’a ulaştığını, 3 Bilgehane ve 1 LİMA inşaatının devam ettiğini vurgulayan Lider Altay, “Böylece 40 farklı binada eğitim dayanaklarımızı öğrencilerimizle buluşturmuş olacağız. Bilgehanelerimizde bilhassa ortaokul öğrencilerimizin okuldaki derslerine katkı sağlayacak ortamlar oluşturuyoruz. Bununla birlikte atölyelerimizde robotik kodlamadan müziğe ve sanat eğitimine kadar birçok farklı branşta yetişmelerini sağlayacak eğitimler veriyoruz. Ayrıyeten hafızlık imam hatip okullarımıza gidecek çocuklarımıza hazırlık dersi vererek onları imtihana hazırlıyoruz. Bu okullarımıza yüzde 90’dan fazla yerleştirme sağlıyoruz. Yani burası bir alt ünite üzere çalışıyor. Çocuklarımızın geleceğini inşa edecek bir yapı oluşturuyoruz. Bugüne kadar Bilgehanelerimizde 92 bin öğrencimiz eğitim aldı. İnşallah bu yeni tesisimiz de bölgemizde gençlerimizin, öğrencilerimizin hem derslerini ikame edecekleri hem de sosyalleşecekleri değerli bir tesis olacak” tabirlerini kullandı.

“KONYA’DA YAŞAYAN HER YAŞTA İNSANIN YARINLARA GÜÇLÜ HAZIRLANMASI İÇİN EFOR SARF EDİYORUZ”

“Konya’da bir muvaffakiyet kıssası varsa bunda birlikte çalışma kültürünün tesiri çok yüksek” diyen Lider Altay, “Binamızın yerini Karatay Belediyemiz verdi. İlçe belediyelerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve tüm bakanlıklarımızla birlikte kentimizin her alanda eksiklerini tamamlamak, Konya’da yaşayan her yaşta insanın yarınlara güçlü hazırlanması için efor sarf ediyoruz. İnşallah bu bina bilhassa gençlerimizin yarınlara hazırlanması konusunda hoş bir başlangıç olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hocalarımıza da özverili çalışmadan ötürü teşekkür ediyorum. İnşallah burada yetişen çocuklar Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’yi çok daha ileri bir düzeye taşımak için milli-manevi bedellerine sahip, anne-babasına saygılı, milletini yarınlara taşıyacak azimli, kararlı gençler olarak memleketimize hizmet edecek. Sayın Bakanımıza Konya’mıza gösterdiği dayanaktan ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ; HİZMET BELEDİYECİLİĞİ”

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi, “Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyeleriyle birlikte kentimizin bütün sathına yaydığı Bilgehaneler; kültürün, birikimin, bilginin konuşulduğu, yaşatıldığı; sanatın, zanaatın gençlerimize kazandırıldığı yerler. Hem kendilerini geliştiriyorlar hem yeteneklerini geliştiriyorlar hem de vakitlerini bilgiyi paylaşmak, dönüştürmek, geliştirmek için kullanıyorlar. Bu da şunu gösteriyor ki; AK Parti belediyeciliği, hizmet belediyeciliği birebir vakitte gençlerimizin bilgiyle donanmış bir birey olarak yetişmelerini sağlayan hizmetlere imza atıyor. Bu noktada Uğur Liderimize, bütün belediye liderlerimize teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, Konya’da gün içinde çok ağır programlarla yararlı ve hoş işlere şahitlik ettiklerini belirterek, “Bize bu şehadeti yaşatan bireylere bir defa daha teşekkür ediyorum. Kimdir bunlar; İlçe Belediye Liderlerimiz ve Büyükşehir Belediye Liderimiz. Şu ana kadar okul açılışları yaptık; artık de okul dışı öğrenme ortamı olarak, ismi de kendisi de çok fonksiyonel, mantıklı ve hoş bir binanın açılışını yapıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

BAKAN TEKİN BAŞKAN ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Projeyi önemsediğini kaydeden Bakan Tekin, ismi ile bir arada bünyesinde barındırdığı; bizim kültürümüzü, geleneklerimizi, gelecek jenerasyonlara aksettirmeye yönelik programlar olduğunu belirtti. “Burası nitekim bizim gereksinim duyduğumuz alanlardan bir tanesi” diyen Bakan Tekin, “Bir diğeri; liderimiz gelirken söyledi, bilhassa küçük yaşlardan itibaren sanat konusunda yetenekli çocuklarımızın kendilerini yetiştirmeleri için imkan oluşturacağını söyledi. Velilerimiz çok vakit Anadolu’da değişik vilayetlerde bize çocuklarının bu çeşit sanatsal yeteneklerini geliştirmek üzere tırnak içinde emniyetli kurs ya da gibisi ortamlar konusunda takviye olmamızı istiyorlar. Biz bakanlık bünyesinde okullarımıza destekleme ve yetiştirme kursları açıyoruz ancak kâfi değil. Belediyeler bu manada bize takviye oluyor. Büyükşehir Belediyemize bu açıdan teşekkür ediyorum. Binanın yeri için Karatay Belediyemize de teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Açılışın akabinde Bakan Tekin, Başkan Altay ve protokol binada incelemelerde bulunarak öğrencilerle sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir