“Rusya Ukrayna’da uzun süreli bir savaş planlıyor”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü AFP’ye yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da uzun periyodik bir savaşa hazırlandığını ve Kiev’in NATO’daki destekçilerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “savaş alanında kazanamayacağını” anlayana kadar Ukrayna’ya silah göndermeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Moskova’nın işgalinin üzerinden neredeyse 10 ay geçmesine karşın Kiev güçleri Kremlin’i peş peşe hezimete uğratarak geniş toprak modüllerinin kurtarılmasını sağladı. Lakin NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin’in “Ukrayna’yı denetim etme kesin gayesinden vazgeçtiğine” dair bir işaret olmadığı ikazında bulundu.

“Rusya’yı hafife almamalıyız. Rusya uzun bir savaş planlıyor” diyen Stoltenberg, diye ekledi.

Stoltenberg “Başkan Putin’in bu savaşta uzun mühlet kalmaya ve yeni taarruzlar başlatmaya hazır olduğunu anlamalıyız” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başını çektiği NATO müttefikleri Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık silah göndererek çatışmada durumu bilakis çevirmesine ve Moskova’nın geri adım atmasına yardımcı oldu.

“Büyük olasılıkla bu savaş, birden fazla savaşta olduğu üzere müzakere masasında sona erecek” diyen Stoltenberg, rastgele bir tahlilin “Ukrayna’nın hükümran ve bağımsız bir ulus olarak varlığını sürdürmesini” sağlaması gerektiğinde ısrar etti.

Stoltenberg “Bunu başarmanın en süratli yolu onları askeri olarak desteklemektir, böylelikle Lider Putin savaş alanında kazanamayacağını, oturup yeterli niyetle müzakere etmek zorunda olduğunu anlayacaktır” dedi.

Stoltenberg: NATO üyeleri mühimmat üretimini artırıyor    

Savaş alanındaki başarısızlıklarına karşılık olarak Moskova, Ukrayna’nın sivil güç altyapısına karşı füze ve insansız hava aracı atakları başlattı.

ABD basını Washington’un Kiev’e sağlanan öbür Batılı hava savunma sistemlerine ek olarak en gelişmiş Patriot füze bataryalarını Ukrayna’ya gönderme planlarına son halini verdiğini söylüyor.

Stoltenberg Patriotların teslimatı konusunda “tartışmaların sürdüğünü” söyledi lakin NATO müttefiklerinin şimdiye kadar gönderilen silahların çalışır durumda kalması için kâfi mühimmat ve yedek modül olduğundan emin olmaları gerektiğine dikkat çekerek “Müttefikler ortasında ek sistemler konusunda bir diyaloğumuz var, lakin teslim edilen tüm sistemlerin fonksiyonel olmasını sağlamak giderek daha değerli hale geliyor” dedi.

Ukrayna’nın daha fazla silah ve büyük ölçüde mühimmat talebi NATO üyelerinin stoklarını eritti ve ittifakın savunma endüstrilerinin gereğince üretim yapamayabileceği telaşı yarattı.

Stoltenberg, “Tam da bunu yapmak için üretimi artırıyoruz: Hem caydırıcılık ve savunma için kendi stoklarımızı doldurabilmek hem de Ukrayna’ya uzun vadede dayanak sağlamaya devam edebilmek için” dedi.

Stoltenberg, bunun kısa vadede fabrikalarda üretimi en üst seviyeye çıkarmak için daha fazla vardiya manasına geldiğini ve vakit içinde ortak silah alımlarını güçlendirmek ve endüstriye “daha fazla yatırım yapabilmeleri için uzun vadeli talep sinyalleri” vermek manasına geldiğini söyledi.          

“Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da yaşadığımız en tehlikeli güvenlik krizi” diyen Stoltenberg, Putin’den gelen nükleer tehditlerde son vakitlerde bir azalma olsa da ittifakın söyledi.

NATO Genel Sekreteri, “Nükleer silahların potansiyel olarak kullanımına atıfta bulunan nükleer telaffuz pervasızdır, tehlikelidir. Gayesi elbette bizi Ukrayna’yı desteklemekten caydırmak lakin bunda başarılı olamayacak” sözlerini kullandı. 63 yaşındaki Stoltenberg’in misyon müddeti 2023 sonunda doluyor.

Öte yandan Rusya, haftalardır gerçekleştirdiği en ağır füze hücumlarıyla Cuma günü Ukrayna’nın elektrik arzının büyük bir kısmını felç etti. Bilhassa çok sayıda füzenin amacı olan başşehir Kiev’de elektrik, su ve ısıtma sisteminin büyük bir kısmı devre dışı bırakıldı. Başka bölgelerde de uzun süren elektrik kesintileri oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir