Teklif İBB Meclisi’ne Sunuldu: İstanbul’un İmar Yönetmeliği Değişiyor

Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük sarsıntıların akabinde gözler İstanbul’da beklenen zelzeleye çevrilmişti. İBB idaresi zelzele tedbiri için meclise ‘İmar Yönetmeliği’ değişikliği teklifi sundu. Teklifi kabul edilirse 100 adetten fazla bağımsız kısım bulunan yahut 2 bin metrekareden büyük parsellere zelzele konteyneri konulması zarurî hale gelecek. 

Türkiye’yi sarsan yıkıcı zelzelelerin akabinde gözlerin çevrildiği İstanbul’daki çürük yapı stokunu zelzeleye karşı güçlendirmek için İBB yasal mevzuatta gerekli değişiklikleri yapmak için harekete geçti.

Sozcu.com.tr’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran; İBB idaresi, yapı stokunu süratlice sarsıntıya hazırlamak için güçlendirme seçeneğini gündemine alarak “İstanbul Yapı Güçlendirme Yönetmeliği” ve “İstanbul Bina Muayene ve Denetim Asılları Çalışması” ile İmar Yönetmeliği’ni revizyonu teklifi hazırlayarak İBB Meclisi’nin onayına sundu. Tekliflerin, 13 Mart günü başlayacak İBB Meclisi mart ayı oturumlarında gündeme gelmesi bekleniyor.

Şehir Plancısı olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, kenti sarsıntıya daha hazır ve sağlam yapmak için uzmanlar ve bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda hazırladıkları son İstanbul İmar Yönetmeliği revizyon teklifi hakkında bilgi verdi.

Gökce, şayet meclise sundukları teklif kabul edilirse 100 adetten fazla bağımsız kısım bulunan yahut 2000 metrekareden büyük parsellere sarsıntı konteyneri konulmasının zarurî hale geleceğini belirtti. Gökce, bilhassa afet sonrasında yaşanan inançlı alan meselesini azaltmak için bu unsurun çok kıymetli olduğuna işaret etti.

Gökce tekliflerinde yer alan teklifleri şöyle sıraladı:

‘Deprem toplanma alanı, meydan ve park olarak belirlenmiş alanlarda tuvalet, kanalizasyon, foseptik, pak su vb. temel gereksinimlerin altyapı imalatlarının tesis edilmesi mecburî kılınacak. Böylelikle afet anında insanlarımız temel gereksinimlerine ulaşabilecek.

12 Ağustos 2001 tarihinden evvel yapılmış olan yapıların Türkiye Bina Sarsıntı Yönetmeliği kurallarına uygun hale getirilmemiş olanlarına yapı kullanma müsaade evrakı bundan sonra verilmeyecek. Riskli yapılar güçlendirme yahut dönüşüm yoluyla yenilenecek.

DÜKKAN OLAN BİNALAR DENETLENECEK

Dükkân, iş yeri üzere kullanımların birleştirilmesi yahut ayrılması üzere yapının taşıyıcı sistemini etkileyen her türlü imalat yapı ruhsatına tabi tutulacak, faal denetlenecek ve tadilat ruhsatı mecburî olacak.

Asma kat düzenlemesi kaldırılacak. Çıkmalar sonlandırılacak. 2 kattan fazla katı olan yapılarda bodrum kat mecburî olacak. Böylelikle kırılganlığı az, daha inançlı bir yapı stoku oluşturulacak.

KUTU: GÜÇLENDİRME YÖNETMELİĞİ DE GÜNDEMDE

İBB Meclisi’nin onayına sunulan “İstanbul Yapı Güçlendirme Yönetmeliği”ne nazaran de riskli olduğu tespit edilen ve güçlendirilmesi mümkün olan yapılar için talep edilmesi durumunda kısmi ve tam güçlendirme müsaadesi verilecek.

Güçlendirme hesap ve projeleri, Türkiye Bina Sarsıntı Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanacak. Güçlendirme müsaadesi alan yapılar, çıkartılacak “İstanbul Bina Denetim ve Muayene Esasları” doğrultusunda ilgili yönetim tarafından 2 yılda bir denetim edilecek. “İstanbul Bina Muayene ve Denetim Asılları Çalışması” ile de İstanbul’daki tüm yapılar 5 yılda bir denetim edilecek. Denetim edilen binalar sertifika alırken, güçlendirilmesi gereken binalar da sarı etiket ile işaretlenecek.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir