THY Teknik AŞ operasyonlarıyla çevreyi korumaya devam ediyor

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya nazaran, yaklaşık 10 bin kişilik çalışanıyla şirket, karbon ayak izini azaltmak ve mahallî toplulukları desteklemek gayesiyle 2022 yılında birçok geri dönüşüm faaliyetine imza attı.

İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı tesislerinde kurduğu atık toplama noktaları sayesinde 19 bin 820 kilogram elektronik atığın geri dönüşümünü sağlayan şirket, elde ettiği bu kazanım sonucunda Kırgızistan’ın başşehri Bişkek’te bulunan Türkiye Maarif Vakfı’nın “teknoloji sınıfı” kampanyasına bağışta bulundu.

Yeşil bina ve sürdürülebilirlik standartlarına uygunluğu tescillenen İstanbul Havalimanı üs bakım hangarlarındaki yağmur suyu toplama sistemleri sayesinde günlük kullanım suyu elde eden şirket, 2022 yılında tehlikeli atıkları geri dönüştürerek 67 futbol alanı büyüklüğünde bir toprak alanın kirlenmesine pürüz oldu.

Şirket, kağıt geri dönüşümü ile de yaklaşık 4 bin ağacın kesilmesini önledi. Plastik atık geri dönüşümü ile yeni plastik üretimi için kullanılacak 3 bin 568 varil petrol israfının önüne geçen şirket, birebir vakitte 22 bin 755 adet bisiklet üretilebilecek kadar metali geri dönüşüme kazandırdı.

“Dünyamızın doğal hoşluklarını de muhafazaya odaklanıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Teknik AŞ Genel Müdürü Mikail Akbulut, çevreyi müdafaaya ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Küresel havacılığın en kıymetli bakım-onarım aktörlerinden birisi olarak sırf uçakları ve komponentlerini değil, dünyamızın doğal hoşluklarını de muhafazaya odaklanıyoruz. Tüm çalışma arkadaşlarımız ile ortak bir şuurla gerçekleştirdiğimiz çevreci operasyonlarımız sayesinde 2022 yılında değerli bir kazanım elde ettik. Gelecekte emsal çalışmalarımızı artırarak daha yaşanılır bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Toplumda yaşayan herkes için bedel üretmeyi amaçlayan ve gelecek kuşaklara daha hoş bir dünya bırakmak için sürdürülebilir büyüme stratejileri benimseyen THY Teknik AŞ, çalışanlarına verdiği etraf şuuru eğitimlerini daima hale getirerek, şirket içerisinde etraf farkındalığı ve şuuru oluşturmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir