Ticaret Bakanı Ömer Bolat kimdir? Ömer Bolat kaç yaşında, daha önce hangi görevlerde bulundu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, Ticaret Bakanlığı görevine getirilen ismin Bolat olduğunu belirtti.

ÖMER BOLAYT KİMDİR?

Ömer Bolat, 30 Ağustos 1963’te İstanbul’da doğdu, birinci, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Milletlerarası Ekonomik Alakalar Kısmı’ndan 1984 yılında mezun olan Bolat, yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Bolat, ayrıyeten Almanya-Kiel Üniversitesi Dünya İktisadı Enstitüsü’nün yüksek lisans seviyesindeki Memleketler arası İktisat ve İşletme Programı’ndan mezun oldu.

Bolat, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora diplomasını aldı. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Milletlerarası İlişkiler ve Avrupa Birliği alanında “profesör” unvanına sahip oldu.

İktisadi Kalkınma Vakfında (İKV) 1981-1993 yıllarında uzman-araştırmacı olarak çalışan Bolat, 1993 yılında Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği misyonuna başladı. Bolat, MÜSİAD’da 4 yıl Genel Lider Yardımcısı ve 4 yıl da Genel Lider olarak vazife yaptı.

Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İdare Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi olarak vazife alırken, Albayrak Holding’de de üst yönetici olarak iş hayatını sürdürdü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği vazifesini de üstlenen Bolat, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğini de yürüttü.

İngilizce ve Almanca bilen Bolat, evli ve 2 çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir