Türk savunma sanayisinden Pakistan’a yeni ihracat

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, Türk savunma endüstrisi bünyesinde “uzaktan algılama”, “elektronik harp ve haberleşme”, “simülasyon ve eğitim” ile “görev sistemleri” alanlarında birçok sorumluluk üstlenen SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri AŞ, yeni bir ihracat başarısı yakaladı.

Bu kapsamda, SDT’nin daha evvel Türk Hava Kuvvetleri ve farklı ülkelerin uçaklarına entegre ettiği simülasyon sistemi, Pakistan Hava Kuvvetlerinin JF-17 uçaklarına uyumlu hale getirilecek. Mukavele doğrultusunda, SDT ACMI podları ve uygun sayıda yer istasyonu, Pakistan Hava Kuvvetleri envanterine katılacak.

Bu podlar sayesinde Pakistan Hava Kuvvetleri, çağdaş ve yüksek doğrulukta pilot taktik eğitimleri gerçekleştirerek, harbe hazırlık düzeyini yükseltebilecek.

İmzalanan kontratla SDT ile Pakistan Silahlı Kuvvetleri ortasında uzun devirli bir iş birliğinin kapısının açılması planlanıyor.

HEDEF YENİ İŞ BİRLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK

SDT İş Geliştirme, Pazarlama ve Mukaveleler Yöneticisi Deniz Altın, AA muhabirine, eğitim poduna yönelik çalışmalara bir AR-GE projesi olarak başladıklarını söyledi.

Bu alanda uzun yıllar boyunca oluşturdukları bilgi birikimi ile tecrübeyi yurt içinde ve dışında imzalanan kontratlarla taçlandırdıklarını belirten Altın, şöyle konuştu:

“Ürünlerimizin başta Türk Hava Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülkeler tarafından kullanılmasının gururunu yaşıyoruz. Pakistan ile imzaladığımız bu mukavele sayesinde, sistemimizi entegre ettiğimiz platformlara JF-17 ile bir yenisini daha ekliyoruz. Eserlerimiz, envanterine girdiği dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinin gelişimine, güçlenmesine, ihracat yoluyla da ülke ekonomimize katkı sağlıyor. Hedefimiz, yeni iş birliği fırsatlarını değerlendirip, ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir