Türkiye Bilişim Vakfı’ndan iklim krizine büyük adım

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), ikli m krizine tahlil bulmak hedefiyle dünyanın önde gelen yapay zeka uzmanlarını, yatırımcılarını, bağışçılarını ve iklim kümelerini bir ortaya getirecek olan proje için harekete geçti. Projeyle, dünyanın öncü yapay zeka kurumu Vector Enstitüsü’nün yapay zeka araştırmacıları ile tüm ülkelerdeki lokal iklim kümelerini bir ortaya getirerek iklim tahlilleri üretilmesi hedefleniyor.

Projenin hayata geçirilmesinde büyük rol oynayan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, dünyanın sağlıklı bir geleceğe ulaşabilmesi açısından son derece değerli olan “İklim Krizi İçin Yapay Zeka Birliği” projesinin, Türk diasporasının da takviyesiyle Türk sivil toplumunun iklim krizi için dünya çapında çalışmalar yürütebileceğinin delili niteliğinde olacağını söyledi.

Mart 2024’te başlaması beklenen proje dört etaptan oluşacak. Birinci etapta Burak Arıkan’ın kurucusu olduğu ağ görselleştirme aracı Graph Commons kullanılarak dünya çapındaki tüm iklim kümeleri, çalışmaları, fonları ve araştırmalarının haritası görselleştirilecek. Daha sonra en tesirli iklim kümeleri teşhis edilecek. Bu kümelerin operasyonel kuvvetlerinin olmasına ve bulundukları coğrafyaların iklim sıkıntılarına yanıt aramalarına ihtimam gösterilecek. Üçüncü etapta, yüksek tesire sahip iklim kümeleri ve Vector Enstitüsü’nün yapay zeka çalışanları ve araştırmacıları ile iki günlük İstanbul Konferansı’nda bir ortaya getirilecek. Faruk Eczacıbaşı ve TBV’nin konut sahipliğini yapacağı konferansta, dünyanın önde gelen yapay zeka uzmanları, yatırımcılar, bağışçılar ve iklim kümeleri katılacak.

Konferansın birincil maksadı iklim kümeleri ve yapay zeka çalışanlarının bir ortaya gelerek iklim tahlilleri üretmesini sağlamak olacak. İklim tahlillerinin uygulanabilir olmasına dikkat edilecek.

Yangınları ve selleri ön görebilmek, yenilenebilir güç kaynaklarının optimizasyonunu sağlamak ve iklim krizi nedenli sıhhat problemleri öncelik alanları olacak. Tüm bu alanlara yapay zekanın katkısının büyük olacağına inanan Başlangıç Noktası ve Vector Enstitüsü grupları, bu projeyle daha fazla yapay zeka çalışanının iklim krizine odaklanmasını teşvik etmeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir